What's coming up at Junior King's | Junior King's, Canterbury

Hockey: U13A (H) v Dulwich

13:30 Saturday 23 September

Hockey: U13A & B (A) v Dulwich

14:00 Saturday 23 September

Football: 1st & 2nd XI (H) v Northbourne Park

14:15 Saturday 23 September

Football: Colts A & B (A) v Northbourne Park

14:15 Saturday 23 September

Hockey: U13B & C (H) v Dulwich

14:30 Saturday 23 September

Boarders' Activity: Trip to Dreamland, Margate

08:00 Sunday 24 September

Informal Service with Rob Tugwell (Herbert Music School)

10:00 Sunday 24 September

Football: U9 House Matches (Round 1)

11:30 Monday 25 September

Hockey: U9 House Matches (Round 1)

13:45 Monday 25 September

Football: Colts A, B, C & D (H) v Ashford Prep

15:00 Monday 25 September

New boarders' medicals with School Doctor

10:00 Tuesday 26 September

Year 7 Trip to Kingswood, Ashford (27th-29th)

00:00 Wednesday 27 September

EYFS Trip to East Kent Ploughing Match

00:00 Wednesday 27 September

HPV Vaccinations for Year 8 girls

09:30 Wednesday 27 September

Hockey: U11A & B (A) v St Edmund's

14:00 Wednesday 27 September

Hockey: U13B, C & D (H) v King's Rochester

14:15 Wednesday 27 September

Football: Colts A, B & C (H) v St Faith's

14:15 Wednesday 27 September

Football: 1st, 2nd & 3rd XI (H) v New Beacon

14:30 Wednesday 27 September

Outings Day (Years 3, 4, 5, 6 & 8)

00:00 Thursday 28 September

National Poetry Day

00:00 Thursday 28 September

Charity Non-Uniform Day

00:00 Friday 29 September

No evening activities

00:00 Friday 29 September

The Macmillan World's Biggest Coffee Morning

08:20 Friday 29 September

First Exeat (Junior House)

16:30 Friday 29 September

First Exeat (Years 5-8)

16:45 Friday 29 September

Hockey Tour Supper at Birley's

19:00 Friday 29 September

NO SATURDAY SCHOOL

00:00 Saturday 30 September

Boarders return

19:00 Sunday 1 October

Hockey: U9 House Matches (Round 2)

13:45 Monday 2 October

Football: U9 House Matches (Round 2)

13:45 Monday 2 October

Football: Colts A, B, C & D (A) v St Lawrence College

15:15 Monday 2 October

School Elections

00:00 Tuesday 3 October

Year 1 Trip to Wildwood

00:00 Tuesday 3 October

New boarders' medicals with School Doctor

10:00 Tuesday 3 October

Year 5 Parents' Evening (Barn)

17:00 Tuesday 3 October

Science Competition at Tonbridge School (all day)

00:00 Wednesday 4 October

Hockey: U13A Kent In2Hockey Championships at Birley's

12:00 Wednesday 4 October

Hockey: U11A, B & C (H) v Kent College

13:30 Wednesday 4 October

Football: U13 Shapira Cup at Wellesley House

14:00 Wednesday 4 October

Hockey: U13B, C, D & E (A) v Sevenoaks

14:30 Wednesday 4 October

Football: Colts A, B, C & D (H) v New Beacon

14:30 Wednesday 4 October

Creative Arts Meeting

15:30 Wednesday 4 October

Staff Meeting

16:30 Wednesday 4 October

Kipling Day

00:00 Thursday 5 October

Football: U9 A & B (H) v St Lawrence College

13:45 Thursday 5 October

Football: U11 House Matches (Round 2)

15:15 Thursday 5 October

Informal Concert (Recital Room)

18:00 Thursday 5 October

Friends' Coffee Morning

08:20 Friday 6 October

Prep School Harvest Festival (St Nicholas' Church)

08:30 Friday 6 October

Open Morning

09:30 Saturday 7 October

Hockey: U11A & B (H) v Wellesley House

14:15 Saturday 7 October

Football: 1st, 2nd & 3rd XI (A) v Yardley Court

14:30 Saturday 7 October

Boarders' Activity: Cinema Trip / Go-Karting

08:00 Sunday 8 October

Morning Prayer with Sturry Parish with Rev. Peter Cornish (St Nicholas' Church)

09:30 Sunday 8 October

Arts Committee Meeting

13:00 Monday 9 October

Catering Committee Meeting

13:00 Monday 9 October

School Council Meeting

13:00 Monday 9 October

Football: U9A Festival at Kent College Junior

13:30 Tuesday 10 October

Year 6 Parents' evening (Barn)

17:00 Tuesday 10 October

Hockey: U11A (A) Tournament at Sutton Valence

13:00 Wednesday 11 October

Football: Colts A (A) Tournament at Ashford Prep

13:30 Wednesday 11 October

Hockey: U11B & C (H) v King's Rochester

14:15 Wednesday 11 October

Hockey: U13C & D (H) v Northbourne Park

14:15 Wednesday 11 October

Football: 1st & 2nd XI (A) v Dulwich Prep, Cranbrook

14:30 Wednesday 11 October

Football: 3rd, 4th & 5th XI (H) v Dulwich Prep, Cranbrook

14:30 Wednesday 11 October

Year 6 Science and Technology Day

00:00 Thursday 12 October

Hockey: U9A (H) v Sutton Valence & St Lawrence

13:30 Thursday 12 October

Hockey: U9B & C (H) v St Lawrence

13:30 Thursday 12 October

Football: U9A (A) Tournament at Ashford Prep

13:30 Thursday 12 October

Friends' Coffee Morning

08:20 Friday 13 October

Pre-Prep Harvest Festival (St Nicholas' Church) followed by Farmers' Market

09:00 Friday 13 October

Hockey: U13 House Matches (Round 1)

15:15 Friday 13 October

Football: U13 House Matches (Round 2)

15:15 Friday 13 October

Year 3 and 4 parents' meeting

09:00 Saturday 14 October

House X-Country

13:45 Saturday 14 October

Boarders' Activity: At Home Day

08:00 Sunday 15 October

Eucharist (Herbert Music School)

10:00 Sunday 15 October

Hockey: U11 IAPS Hockey depart

16:30 Sunday 15 October

Hockey: U11 IAPS Hockey Tournament at Tonbridge

00:00 Monday 16 October

Football: U9 House Matches (Round 3)

13:45 Monday 16 October

Football: Colts A, B, C & D (H) v Kent College Junior

15:00 Monday 16 October

Pre-Prep parents' meetings Part 1

16:00 Monday 16 October

Football: U13 House Matches (Round 3)

15:15 Tuesday 17 October

Piano Workshop (Rec - Year 5) (Recital Room)

16:30 Tuesday 17 October

Piano Workshop (Years 6-8) (Recital Room)

18:15 Tuesday 17 October

Junior King's Academic Committee Meeting

14:00 Wednesday 18 October

Hockey: U11A & C (A) v Sutton Valence

14:15 Wednesday 18 October

Hockey: U11B & D (H) v Sutton Valence

14:15 Wednesday 18 October

Football: 1st & 2nd XI (A) v Northbourne Park

14:15 Wednesday 18 October

Football: Colts A & B (H) v Northbourne Park

14:15 Wednesday 18 October

Junior King's Governors Meeting

15:30 Wednesday 18 October

Hockey: U9 House Matches (Round 3)

13:45 Thursday 19 October

Football: U9 A, B, C & D (A) v Ashford Prep

14:15 Thursday 19 October

Hockey: U11 House Matches (Round 1)

15:15 Thursday 19 October

Football: U11 House Matches (Round 3)

15:15 Thursday 19 October

Pre-Prep parent meetings Part 2

16:00 Thursday 19 October

No evening activities

00:00 Friday 20 October

HALF TERM 20/10 - 5/11

00:00 Friday 20 October

Spanish Exchange departs

00:00 Friday 20 October

Friends' Coffee Morning

08:20 Friday 20 October

Half Term begins (Pre-Prep)

15:30 Friday 20 October

Half Term begins (Junior House)

16:15 Friday 20 October

Half Term begins (Years 5-8)

16:45 Friday 20 October

Boarders' Parents evening (Barn)

17:00 Friday 20 October